Aktualności

wycieczka

13.04.2018 r.

W dniu 11 kwietnia 2018 roku do Archiwum przybyła grupa uczniów Szkoły Podstawowej nr 31 w Częstochowie, klasa VC. Przeprowadzono lekcję archiwalną z cyklu „Co kryją archiwa”. W lekcji wzięło udział ogółem 24 uczniów oraz nauczyciel.

W trakcie lekcji przedstawiono historię Archiwum Państwowego w Częstochowie, jego główne zadania oraz sposoby ich realizacji w praktyce. Uczniowie mieli także okazję zapoznać się z kilkudziesięcioma jednostkami archiwalnymi w ujęciu przekrojowym. Wśród prezentowanych akt znalazły się np. materiały służące do badań genealogicznych – księgi metrykalne; projekty techniczne, akta szkolne, akta administracji samorządowej, albumy fotograficzne.

Uczniowie mieli też okazję zobaczyć jak przebiega digitalizacja akt. Zwiedzili także Czytelnię akt oraz kilka magazynów archiwalnych. W trakcie lekcji padło wiele ciekawych pytań dotyczących Archiwum oraz jego zasobu.

Na koniec przeprowadzono mini konkurs „składanie pudeł archiwalnych na czas”. Trzy pierwsze drużyny nagrodzono drobnymi nagrodami, a wszystkich obdarowano pamiątkowymi plakietami z logo Archiwum Państwowego w Częstochowie.

Polecamy