Aktualności

galeria "Plany częstochowskich parków"

29.08.2018 r.

Zapraszamy do oglądania nowej galerii prezentującej szkice i projekty związane z częstochowskim parkami i placami pochodzące z zasobu archiwalnego Archiwum.

 

Galeria "Zapomniane częstochowskie kluby sportowe"

12.07.2018 r.

Z okazji trwającego święta piłki nożnej – mundialu, rozgrywanego na stadionach w Rosji, które wchodzi w decydującą fazę, Archiwum Państwowe w Częstochowie prezentuje galerię pt. ”Zapomniane częstochowskie kluby sportowe”.

Galeria  poświęcona jest klubom piłkarskim KS „Orlęta”, Częstochowskiemu Klubowi Sportowemu oraz KS „Brygada”. W galerii wykorzystano dokumenty i zdjęcia pochodzące z zespołów archiwalnych Teki Ignacego Sowały (Zbiór notatek, relacji itp. dotyczących klubów sportowych w Częstochowie) z lat 1922-1986 oraz Akta miasta Częstochowy z lat 1759-1948.

Zapraszamy do oglądania 

Galeria

25.06.2018 r.

24 czerwca minęła 105 rocznica urodzenia Jana Pietrzykowskiego, historyka, prawnika, autora książek poświęconych przebiegowi II wojny światowej w Częstochowie i regionie, dokumentujących martyrologię Polaków i mniejszości narodowych.

 

Wakacje w międzywojniu

22.06.2018 r.

Kończy się rok szkolny, dzisiaj umilknie na dwa miesiące dzwonek lekcyjny. Z tej okazji, proponujemy przenieść się w czasy okresu międzywojennego, gdzie piękne lasy i czyste rzeki zachęcały do odpoczynku i prosiły o harcerską piosenkę.

Wypoczynek w mieście był organizowany dla dzieci z najbiedniejszych rodzin, dla których ciepły posiłek był najważniejszym wydarzeniem każdego dnia a dzieci z małych wiosek zajmowały się wypasaniem owiec czy krów.

Archiwum zaprasza do przeglądania nowej galerii on-line prezentującej wakacje w okresie międzywojennym. Prezentujemy wspomnienia z półkolonii zapisane w pamiętniku z roku 1930 – wypoczynku organizowanego przez magistrat dla niezamożnych, zdjęcia uczniów podczas kolonii w Romanowie gm. Kamienica Polska i wreszcie zdjęcia harcerzy Hufca Częstochowskiego i IX Drużyny na leśnych obozach organizowanych w okresie letnim.

Zaproszenie

19.06.2018 r.

Archiwum serdecznie zaprasza na promocję książki "Dzieje ludności żydowskiej w regionie częstochowskim i w pierwszej połowie XIX wieku", która odbędzie się 21 czerwca 2018 roku o godz. 17.00 w budynku Muzeum Częstochowskiego przy ul. Katedralnej 8.
Wśród artykułów opublikowanych w w/w książce znajduje się także artykuł autorstwa Elżbiety Surmy - Jończyk i Ewy Dubaj "Źródła do badań historii częstochowskiej społeczności żydowskiej do roku 1939 w zasobie Archiwum Państwowego w Częstochowie"

Polecamy