Aktualności

Galeria

25.06.2018 r.

24 czerwca minęła 105 rocznica urodzenia Jana Pietrzykowskiego, historyka, prawnika, autora książek poświęconych przebiegowi II wojny światowej w Częstochowie i regionie, dokumentujących martyrologię Polaków i mniejszości narodowych.

 

Wakacje w międzywojniu

22.06.2018 r.

Kończy się rok szkolny, dzisiaj umilknie na dwa miesiące dzwonek lekcyjny. Z tej okazji, proponujemy przenieść się w czasy okresu międzywojennego, gdzie piękne lasy i czyste rzeki zachęcały do odpoczynku i prosiły o harcerską piosenkę.

Wypoczynek w mieście był organizowany dla dzieci z najbiedniejszych rodzin, dla których ciepły posiłek był najważniejszym wydarzeniem każdego dnia a dzieci z małych wiosek zajmowały się wypasaniem owiec czy krów.

Archiwum zaprasza do przeglądania nowej galerii on-line prezentującej wakacje w okresie międzywojennym. Prezentujemy wspomnienia z półkolonii zapisane w pamiętniku z roku 1930 – wypoczynku organizowanego przez magistrat dla niezamożnych, zdjęcia uczniów podczas kolonii w Romanowie gm. Kamienica Polska i wreszcie zdjęcia harcerzy Hufca Częstochowskiego i IX Drużyny na leśnych obozach organizowanych w okresie letnim.

Zaproszenie

19.06.2018 r.

Archiwum serdecznie zaprasza na promocję książki "Dzieje ludności żydowskiej w regionie częstochowskim i w pierwszej połowie XIX wieku", która odbędzie się 21 czerwca 2018 roku o godz. 17.00 w budynku Muzeum Częstochowskiego przy ul. Katedralnej 8.
Wśród artykułów opublikowanych w w/w książce znajduje się także artykuł autorstwa Elżbiety Surmy - Jończyk i Ewy Dubaj "Źródła do badań historii częstochowskiej społeczności żydowskiej do roku 1939 w zasobie Archiwum Państwowego w Częstochowie"

Otwarcie wystawy "70 lat Międzynarodowej Rady Archiwów"

07.06.2018 r.

7 czerwca, w siedzibie Archiwum Państwowego w Częstochowie nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy "70 lat Międzynarodowej Rady Archiwów", zorganizowanej przez Instytut Historii Uniwersytetu Humanistyczno - Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie i Archiwum Państwowe w Częstochowie.

Na wystawie zaprezentowane zostały wydawnictwa, fotografie i eksponaty pochodzące z zasobu biblioteki Archiwum i zbiorów prywatnych Pani dr hab. prof. UHPJD Julii Dziwoki, pomysłodawczyni wystawy.

Wystawę można zwiedzać od poniedziałku do piątku, w godzinach 7.30 -15.30, do 6 lipca 2018 roku

Dziękujemy wszystkim gościom za przybycie i zapraszamy do obejrzenia fotorelacji

Zaproszenie

04.06.2018 r.

 

 

Polecamy