Aktualności

ZAPROSZENIE

03.09.2018 r.

Już wkrótce 15. Noc Kulturalna -  w tym roku zaprezentujemy coś nowego!

"Skargi i donosy w zasobie Archiwum Państwowego w Częstochowie" to projekt przygotowany specjalnie na tegoroczną Noc Kulturalną, na który składać się będą inscenizacja najciekawszych skarg i donosów z okresu PRL oraz wystawa materiałów archiwalnych.

Zapraszamy  - 15 września 2018 - godz. 18.00 - siedziba Archiwum przy ul. Rejtana 13
 

galeria "Plany częstochowskich parków"

29.08.2018 r.

Zapraszamy do oglądania nowej galerii prezentującej szkice i projekty związane z częstochowskim parkami i placami pochodzące z zasobu archiwalnego Archiwum.

 

Galeria "Zapomniane częstochowskie kluby sportowe"

12.07.2018 r.

Z okazji trwającego święta piłki nożnej – mundialu, rozgrywanego na stadionach w Rosji, które wchodzi w decydującą fazę, Archiwum Państwowe w Częstochowie prezentuje galerię pt. ”Zapomniane częstochowskie kluby sportowe”.

Galeria  poświęcona jest klubom piłkarskim KS „Orlęta”, Częstochowskiemu Klubowi Sportowemu oraz KS „Brygada”. W galerii wykorzystano dokumenty i zdjęcia pochodzące z zespołów archiwalnych Teki Ignacego Sowały (Zbiór notatek, relacji itp. dotyczących klubów sportowych w Częstochowie) z lat 1922-1986 oraz Akta miasta Częstochowy z lat 1759-1948.

Zapraszamy do oglądania 

Galeria

25.06.2018 r.

24 czerwca minęła 105 rocznica urodzenia Jana Pietrzykowskiego, historyka, prawnika, autora książek poświęconych przebiegowi II wojny światowej w Częstochowie i regionie, dokumentujących martyrologię Polaków i mniejszości narodowych.

 

Wakacje w międzywojniu

22.06.2018 r.

Kończy się rok szkolny, dzisiaj umilknie na dwa miesiące dzwonek lekcyjny. Z tej okazji, proponujemy przenieść się w czasy okresu międzywojennego, gdzie piękne lasy i czyste rzeki zachęcały do odpoczynku i prosiły o harcerską piosenkę.

Wypoczynek w mieście był organizowany dla dzieci z najbiedniejszych rodzin, dla których ciepły posiłek był najważniejszym wydarzeniem każdego dnia a dzieci z małych wiosek zajmowały się wypasaniem owiec czy krów.

Archiwum zaprasza do przeglądania nowej galerii on-line prezentującej wakacje w okresie międzywojennym. Prezentujemy wspomnienia z półkolonii zapisane w pamiętniku z roku 1930 – wypoczynku organizowanego przez magistrat dla niezamożnych, zdjęcia uczniów podczas kolonii w Romanowie gm. Kamienica Polska i wreszcie zdjęcia harcerzy Hufca Częstochowskiego i IX Drużyny na leśnych obozach organizowanych w okresie letnim.

Polecamy