Aktualności

Relacja

01.10.2019 r.

Pierwsze warsztaty w ramach projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej już już za nami. Uczestniczący w nich goście Archiwum mieli okazję usłyszeć od Pana Jacka Tomczyka, Prezesa Towarzystwa Genealogicznego Ziemi Częstochowskiej, jak szukać dokumentów poza Archiwum. 

Pokazaliśmy również jak korzystać z portalu www.szukajwarchiwach.gov.pl oraz czego nie wolno robić z dokumentami. Uczestnicy mogli również zobaczyć, jakie są sposoby zabezpieczania domowych archiwaliów.

Dyrektor Archiwum, Pani Elżbieta Surma Jończyk wręczyła okolicznościowe dyplomy Pani Barbarze Kowalczyk, za przekazanie do zasobu Archiwum niezwykle cennej spuścizny po jej ojcu, dyrygencie Leonie Jelonku i Pani Barbarze Liszewskiej, za przekazanie unikatowych zdjęć z Częstochowy i Krzepic z okresu międzywojennego. 

Uczestnicy warsztatów zwiedzili również wystawę materiałów archiwalnych, przekazanych do zasobu Archiwum  w formie darów.

INFORMACJA

27.09.2019 r.

Uprzejmie informujemy, że w dniu 30 września, tj. w poniedziałek, Czytelnia Akt będzie czynna do godziny 13.45. Przepraszamy za utrudnienia i zapraszamy na warsztaty.

Archiwa Rodzinne Niepodległej

24.09.2019 r.

Archiwum rozpczyna dzisiaj nowy projekt Archiwa Rodzinne Niepodległej.

Wraz z innymi Archiwami Państwowymi chcemy inspirować do aktywnych poszukiwań w domowych szufladach, na strychach, w piwnicach i zakamarkach, do międzypokoleniowych rozmów z najbliższymi i przywoływania wspomnień, do porządkowania i ochrony pamiątek oraz dokumentowania rodzinnej i lokalnej historii.

Posiadają Państwo ciekawe materiały i chcą je uporządkować i zabezpieczyć? Świetnie! Archiwum zaprasza do swojej siedziby przy ul. Rejtana 13, gdzie w dniu 30 września, w godzinach 14.00 -18.00 pracownicy Archiwum i zaproszeni goście opowiedzą o  tworzeniu domowego archiwum. W ramach warsztatów zaplanowano:

- 14.00-16.00 - indywidualne konsultacje z posiadaczami rodzinnych kolekcji

- 16.00-16.30- prelekcję dotyczącą genealogii, przeprowadzoną wspólnie z Panem Jackiem Tomczykiem- Prezesem Towarzystwa Genealogicznego Ziemi Częstochowskiej

- 16.30-17.00 - Prezentacje portalu www.szukajwarchiwach.gov.pl

- 17.00-17.30- Pokaz materiałów i prostych technik zabezpieczania dokumentów

-17.30-18.00- Zwiedzanie wystawy przygotowanej z wybranych materiałów archiwalnych przekazanych do Archiwum w formie darów

 

Informacja

17.09.2019 r.

Uprzejmie informujemy,
że w dniach 26 i 27 września 2019 roku Archiwum Państwowe w Częstochowie będzie nieczynne.
Za utrudnienia przepraszamy.

galeria - 80 rocznica wybuchu II wojny światowej

01.09.2019 r.

W rocznicę wybuchu II wojny światowej Archiwum prezentuje wybrane dokumenty z jej okresu. Pokazują one, jak straszne i mroczne to były czasy...

Wśród wybranych archiwaliów pokazujemy m.in. zdjęcia żołnierzy i szaroszeregowców AK z okolic Kłobucka, dokumentację i fotografie Inspektoratu Armii Krajowej w Częstochowie (na zdjęciach m.in. gen. Sikorski), karty pocztowe mieszkańców Warszawy, którzy trafili do Częstochowy po wybuchu powstania warszawskiego, kenkartę Bronisławy Dąbrowskiej i formularz rejestracyjny niemieckiego aresztu Franciszka Dionizego Wilkoszewskiego, dokumentację ekshumacji ofiar tzw. "krwawego poniedziałku" - 4 września 1939 roku oraz szpitala psychiatrycznego w Lublińcu, gdzie prowadzono eksperymenty medyczne na dzieciach, a także afisze, pokazujące terror lat 1939 -1945.

Zapraszamy do oglądania galerii.

Polecamy