Aktualności

Informacja

23.07.2019 r.

Uprzejmie informujemy,

że w czwartek, tj. 25 lipca Czytelnia Akt będzie czynna w godzinach 7.30 - 13.00.

Za utrudnienia przepraszamy

Archiwa Rodzinne Niepodległej

18.07.2019 r.

„Archiwa Rodzinne Niepodległej” to projekt realizowany przez Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych i podległe jej archiwa państwowe. Jego celem jest podniesienie świadomości na temat roli i znaczenia osób, rodzin i społeczności lokalnych w odzyskaniu przez Polskę niepodległości, jak też konieczności ochrony pamiątek i dokumentowania historii rodzinnej i lokalnej oraz pozyskanie do państwowego zasobu archiwalnego unikalnych archiwaliów, które zostaną zabezpieczone i udostępnione w formie on-line.

wystawa

04.07.2019 r.

W siedzibie Archiwum przy ul. Rejtana 13, w dniu 3 lipca, miał miejsce wernisaż wystawy "Dom Księcia - historia i konteksty" przygotowanej przez doktorantki Uniwersytetu Wrocławskiego Olgę Desperak i Paulinę Korneluk.

Zaprezentowane zostały zdjęcia, plany i dokumenty m.in. z zbiorów Archiwum Państwowego w Częstochowie, Archiwum Państwowego w Kielcach, Archiwum Państwowego w Łodzi i Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Zapraszamy do zwiedzania wystawy

informacja

25.06.2019 r.

Uprzejmie informujemy, że w okresie wakacyjnym nie będzie dyżurów popołudniowych w Czytelni Akt

Wydłużeniu ulegają natomiast godziny pracy w pozostałe dni:

Czytelnia czynna będzie w godzinach 7.30 - 15.00

rocznica

24.06.2019 r.

Kilka dni  temu minęła pierwsza rocznica śmierci Wandy Malko.

Wanda Malko była doktorem nauk humanistycznych (ze specjalizacją w dziedzinie historii muzyki). W 1971 r. ukończyła Wydział Teorii, Kompozycji i Dyrygentury Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach i została nauczycielem w Zespole Szkół Muzycznych w Częstochowie. Przez lata była związana również z Akademią im. Długosza (wcześniej Wyższą Szkołą Pedagogiczną, dziś zaś Uniwersytetem Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza).

Przez 11 lat kierowała Częstochowskim Towarzystwem Muzycznym. W latach 1993–1996 była zastępcą dyrektora Filharmonii Częstochowskiej, następnie pracowała w Kolegium Nauczycielskim w Wieluniu.

Pedagog, publicystka, prelegentka podczas takich festiwali jak Ars Chori, Festiwal Wiolinistyczny im. Hubermana, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” czy Międzynarodowy Festiwal „Jeunesses Musicales”. Prowadziła koncerty oratoryjne, symfoniczne, kameralne, edukacyjne.

Jako niestrudzona badaczka dziejów muzycznej Częstochowy była autorką takich publikacji jak „100 lat szkolnictwa muzycznego w Częstochowie”, „Życie muzyczne Częstochowy w latach 1918–1939” czy „70 lat Orkiestry Symfonicznej w Częstochowie”.

Uhonorowano ją m.in. Złotym Krzyżem Zasługi (1986 r.), Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki (1988 r.) Medalem Prezydenta Miasta Częstochowy (1987r.) i Nagrodą Prezydenta Miasta Częstochowy (2004 r.)

Polecamy