Aktualności

Zaproszenie

05.11.2019 r.

Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnych już warszatach w ramach projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej. podczas których zaplanowano:

- godz. 14.00-16.30:

-indywidualne konsultacje z pracownikiem Pracowni profilaktyki konserwatorskiej i reprografii (ilość osób ograniczona, obowiązują zapisy telefoniczne pod nr. tel. 34 363 89 31 wew. 3)         

- indywidualne spotkania z konsultantami projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej   

                   

- 17.00 – 18.00:

- pokaz procesu digitalizacji

- zwiedzanie magazynów archiwalnych

- zwiedzanie wystawy materiałów archiwalnych

 

Serdecznie zapraszamy!

Informacja

23.10.2019 r.

Uprzejmie informujemy, że uległ zmianie nasz adres e-mail na kancelaria@czestochowa.ap.gov.pl

Relacja

01.10.2019 r.

Pierwsze warsztaty w ramach projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej już już za nami. Uczestniczący w nich goście Archiwum mieli okazję usłyszeć od Pana Jacka Tomczyka, Prezesa Towarzystwa Genealogicznego Ziemi Częstochowskiej, jak szukać dokumentów poza Archiwum. 

Pokazaliśmy również jak korzystać z portalu www.szukajwarchiwach.gov.pl oraz czego nie wolno robić z dokumentami. Uczestnicy mogli również zobaczyć, jakie są sposoby zabezpieczania domowych archiwaliów.

Dyrektor Archiwum, Pani Elżbieta Surma Jończyk wręczyła okolicznościowe dyplomy Pani Barbarze Kowalczyk, za przekazanie do zasobu Archiwum niezwykle cennej spuścizny po jej ojcu, dyrygencie Leonie Jelonku i Pani Barbarze Liszewskiej, za przekazanie unikatowych zdjęć z Częstochowy i Krzepic z okresu międzywojennego. 

Uczestnicy warsztatów zwiedzili również wystawę materiałów archiwalnych, przekazanych do zasobu Archiwum  w formie darów.

INFORMACJA

27.09.2019 r.

Uprzejmie informujemy, że w dniu 30 września, tj. w poniedziałek, Czytelnia Akt będzie czynna do godziny 13.45. Przepraszamy za utrudnienia i zapraszamy na warsztaty.

Archiwa Rodzinne Niepodległej

24.09.2019 r.

Archiwum rozpczyna dzisiaj nowy projekt Archiwa Rodzinne Niepodległej.

Wraz z innymi Archiwami Państwowymi chcemy inspirować do aktywnych poszukiwań w domowych szufladach, na strychach, w piwnicach i zakamarkach, do międzypokoleniowych rozmów z najbliższymi i przywoływania wspomnień, do porządkowania i ochrony pamiątek oraz dokumentowania rodzinnej i lokalnej historii.

Posiadają Państwo ciekawe materiały i chcą je uporządkować i zabezpieczyć? Świetnie! Archiwum zaprasza do swojej siedziby przy ul. Rejtana 13, gdzie w dniu 30 września, w godzinach 14.00 -18.00 pracownicy Archiwum i zaproszeni goście opowiedzą o  tworzeniu domowego archiwum. W ramach warsztatów zaplanowano:

- 14.00-16.00 - indywidualne konsultacje z posiadaczami rodzinnych kolekcji

- 16.00-16.30- prelekcję dotyczącą genealogii, przeprowadzoną wspólnie z Panem Jackiem Tomczykiem- Prezesem Towarzystwa Genealogicznego Ziemi Częstochowskiej

- 16.30-17.00 - Prezentacje portalu www.szukajwarchiwach.gov.pl

- 17.00-17.30- Pokaz materiałów i prostych technik zabezpieczania dokumentów

-17.30-18.00- Zwiedzanie wystawy przygotowanej z wybranych materiałów archiwalnych przekazanych do Archiwum w formie darów

 

Polecamy