Aktualności

galeria

21.02.2020 r.

 

To już ostatki… – bale, imprezy i zabawy zarówno dla najmłodszych jaki i dla dorosłych.

Archiwum w pierwszej galerii w 2020 roku prezentuje odnalezione przez archiwistów zdjęcia, plakaty z zasobu Archiwum  

oraz wycinki z "Gońca Częstochowskiego"  związane z tematyką karnawału.

Zapraszamy do oglądania!

Walentynki

14.02.2020 r.

Dzisiaj obchodzimy  Dzień Świętego Walentego, czyli popularne "Walentynki" 

I chociaż mówi się, że tradycja w naszym kraju raczej jest współczesna, mamy dowody, że jest inaczej! 

Oto życzenia walentynkowe z 1880 roku, wraz z podobizną świętego Walentego, które pochodzą ze spuścizny Rodziny Przewłockich, przekazanej do zasobu Archiwum w ramach projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej przez Pana Andrzeja Przewłockiego.

wykład

12.02.2020 r.

W dniu 5 lutego 2019 roku, kierownik Oddziału I Ewa Dubaj wygłosiła wykład o historii, organizacji i zasobie Archiwum dla słuchaczy Częstochowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.


Bardzo dziękujemy za zaproszenie i liczymy na dalszą współpracę

 

życzenia

24.12.2019 r.

Zdrowych, spokojnych, rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia

życzy Dyrektor i pracownicy

Archiwum Państwowego w Częstochowie

spotkanie

16.12.2019 r.

W czwartek 12 grudnia, w Muzeum Monet i Medali  Jana Pawła II w Częstochowie,  w ramach  "Częstochowskich spotkań historyczno-archiwalnych", organizowanych przez Stowarzyszenie Archiwistów Polskich Oddział w Częstochowie, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach  i Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II,  Dyrektor Archiwum Elżbieta Surma - Jończyk i Ewa Dubaj, kierownik Oddziału I, przedstawiły prezentacje p.h. "Najciekawsze dokumenty w zasobie Archiwum  - nabytki ostatnich lat".

Wśród przedstawionych przez p. Dyrektor zbiorów znalazły się najbardziej interesujące zbiory przejęte w ostatnim dziesięcioleciu, m.in. Ochotnicza Straż Pożarna  w Częstochowie z lat 1872-1999, Wojewódzki Szpital Neuropsychiatryczny im. dr Emila Cyrana w Lublińcu z lat 1890-2004 czy Spuścizna Leona Jelonka obejmująća lata 1938-2017.

Nastęnie Ewa Dubaj opowiedziała o najciekawszych dopływach do zespołów archiwalnych, które od lat przechowywane są w zasobie Archiwum.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji

Polecamy