Aktualności

spotkanie

16.12.2019 r.

W czwartek 12 grudnia, w Muzeum Monet i Medali  Jana Pawła II w Częstochowie,  w ramach  "Częstochowskich spotkań historyczno-archiwalnych", organizowanych przez Stowarzyszenie Archiwistów Polskich Oddział w Częstochowie, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach  i Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II,  Dyrektor Archiwum Elżbieta Surma - Jończyk i Ewa Dubaj, kierownik Oddziału I, przedstawiły prezentacje p.h. "Najciekawsze dokumenty w zasobie Archiwum  - nabytki ostatnich lat".

Wśród przedstawionych przez p. Dyrektor zbiorów znalazły się najbardziej interesujące zbiory przejęte w ostatnim dziesięcioleciu, m.in. Ochotnicza Straż Pożarna  w Częstochowie z lat 1872-1999, Wojewódzki Szpital Neuropsychiatryczny im. dr Emila Cyrana w Lublińcu z lat 1890-2004 czy Spuścizna Leona Jelonka obejmująća lata 1938-2017.

Nastęnie Ewa Dubaj opowiedziała o najciekawszych dopływach do zespołów archiwalnych, które od lat przechowywane są w zasobie Archiwum.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji

informacja

11.12.2019 r.

 

Uprzejmie informujemy, że  dzień 27 grudnia 2019 r. (piątek) został wyznaczony jako dzień wolny od pracy dla pracowników urzędów administracji rządowej. Archiwum Państwowe w Częstochowie będzie w tym dniu nieczynne. Dzień ten zostanie odpracowany w najbliższą sobotę 14 grudnia br.

Informujemy również, że w Wigilię, 24 grudnia, Czytelnia akt będzie czynna do godziny 13.00.

Archiwa Rodzinne Niepodległej -wizyta

18.11.2019 r.

 W czwartek, 14 listopada, w ramach projektu "Archiwa Rodzinne Niepodległej" Archiwum odwiedziła bardzo liczna grupa uczniów Szkoły Podstawowej nr 31 w Częstochowie - klasy 3 A i 3 D wraz z wychowawczyniami.

Podczas wizyty młodzi goście zwiedzili Czytelnię akt, Pracownię reprografii i profilaktyki konserwatorskiej oraz magazyny archiwalne, gdzie zaprezentowaliśmy różne rodzaje dokumentów.
Prowadzący spotkanie archiwiści pokazali najciekawsze i najcenniejsze dokumenty z zasobu Archiwum, a także sposoby ich zabezpieczania. Rozegrany został również konkurs na najszybsze złożenie pudła bezkwasowego.
W ramach spotkania wyświetlony został film "Dokument w życiu człowieka".

Archiwa Rodzinne Niepodległej

15.11.2019 r.

W dniu 13 listopada odbyły się już trzecie z kolei warsztaty w ramach projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej, w organizację których włączyło się Towarzystwo Genealogiczne Ziemi Częstochowskiej.

W ramach warsztatów przeprowadzono indywidualne konsultacje z zakresu zabezpieczania domowych archiwaliów, a także udzielono szeregu porad dotyczących tworzenia i organizacji domowych archiwów.

Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z procesem digitalizacji materiałów archiwalnych oraz zwiedzili magazyny archiwalne.

Zwieńczeniem warsztatów było przekazanie do zasobu Archiwum przez Pana Andrzeja Przewłockiego niezwykle interesującego pamiętnika z okresu II wojny światowej, prowadzonego przez nieżyjącego już jego brata, częstochowskiego architekta Jana Przewłockiego.  Ten wyjątkowo cenny nabytek bardzo wzbogaci zasób Archiwum i będzie stanowić bogate źródło do badań okresu II wojny światowej w Częstochowie.

Zaproszenie

05.11.2019 r.

Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnych już warszatach w ramach projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej. podczas których zaplanowano:

- godz. 14.00-16.30:

-indywidualne konsultacje z pracownikiem Pracowni profilaktyki konserwatorskiej i reprografii (ilość osób ograniczona, obowiązują zapisy telefoniczne pod nr. tel. 34 363 89 31 wew. 3)         

- indywidualne spotkania z konsultantami projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej   

                   

- 17.00 – 18.00:

- pokaz procesu digitalizacji

- zwiedzanie magazynów archiwalnych

- zwiedzanie wystawy materiałów archiwalnych

 

Serdecznie zapraszamy!

Polecamy