Aktualności

rocznica

24.06.2019 r.

Kilka dni  temu minęła pierwsza rocznica śmierci Wandy Malko.

Wanda Malko była doktorem nauk humanistycznych (ze specjalizacją w dziedzinie historii muzyki). W 1971 r. ukończyła Wydział Teorii, Kompozycji i Dyrygentury Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach i została nauczycielem w Zespole Szkół Muzycznych w Częstochowie. Przez lata była związana również z Akademią im. Długosza (wcześniej Wyższą Szkołą Pedagogiczną, dziś zaś Uniwersytetem Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza).

Przez 11 lat kierowała Częstochowskim Towarzystwem Muzycznym. W latach 1993–1996 była zastępcą dyrektora Filharmonii Częstochowskiej, następnie pracowała w Kolegium Nauczycielskim w Wieluniu.

Pedagog, publicystka, prelegentka podczas takich festiwali jak Ars Chori, Festiwal Wiolinistyczny im. Hubermana, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” czy Międzynarodowy Festiwal „Jeunesses Musicales”. Prowadziła koncerty oratoryjne, symfoniczne, kameralne, edukacyjne.

Jako niestrudzona badaczka dziejów muzycznej Częstochowy była autorką takich publikacji jak „100 lat szkolnictwa muzycznego w Częstochowie”, „Życie muzyczne Częstochowy w latach 1918–1939” czy „70 lat Orkiestry Symfonicznej w Częstochowie”.

Uhonorowano ją m.in. Złotym Krzyżem Zasługi (1986 r.), Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki (1988 r.) Medalem Prezydenta Miasta Częstochowy (1987r.) i Nagrodą Prezydenta Miasta Częstochowy (2004 r.)

Polecamy