Aktualności

Komunikat

27.03.2020 r.

W związku z przeciwdziałaniem epidemii wywołanej rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 i w trosce o bezpieczeństwo osób tutaj pracujących i odwiedzających Archiwum informujemy, że

 

od 15 marca do odwołania

Archiwum Państwowe w Częstochowie

nie przyjmuje interesantów zewnętrznych.

 

Prosimy zatem o kierowanie spraw na adres e-mail: kancelaria@czestochowa.ap.gov.pl

lub o kontakt telefoniczny:

Biuro Obsługi Interesanta - 34 363-82-31

 

Za powyższe utrudnienia bardzo przepraszamy.

 

Jednocześnie informujemy, że część znajdujących się w zasobie naszego Archiwum akt metrykalnych i urzędów stanu cywilnego jest dostępnych w formie skanów na stronach: www.szukajwarchiwach.gov.pl

Informacja

24.03.2020 r.

Postępowanie z dokumentacją w związku z wykonywaniem pracy zdalnej - najważniejsze zasady

 

Na stronie Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych zostały zamieszczone najważniejsze zasady postępowania z dokumentacją. 
Mogą one być przydatne zarówno dla pracowników jak i kierowników państwowych i samorządowych jednostek organizacyjnych wprowadzających pracę zdalną. 
Poniższe zalecenia oparte są na zapisach ogólnych Instrukcji Kancelaryjnej, która wdrożona w urzędzie pozostaje najważniejszym dokumentem w tym zakresie.
 
Zasady postępowania z dokumentacją w związku z wykonywaniem pracy zdalnej dostępne są tutaj.

galeria

24.03.2020 r.

Z okazji 145 rocznicy urodzin Franciszka Dionizego Wilkoszewskiego (23.03.1875), wydawcy oraz redaktora „Gońca Częstochowskiego”, działacza społecznego i kulturalnego, szefa Stowarzyszenia Kupców Polskich w Częstochowie,

Archiwum Państwowe w Częstochowie prezentuje dokumenty  dotyczące jego życia oraz działalności wydawniczej, przechowywane w zasobie oraz w bibliotece Archiwum.

Zapraszamy do obejrzenia przygotowanej galerii

Galeria

01.03.2020 r.

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, Archiwum Państwowe w Częstochowie prezentuje materiały archiwalne dotyczące żołnierzy podziemia niepodległościowego, którzy związani byli z Częstochową i okolicami. Przypominamy w nielicznie zachowanych dokumentach postać dowódcy Konspiracyjnego Wojska Polskiego kpt. Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca” aresztowanego w Częstochowie 27 czerwca 1946 roku, Jerzego Kurpińskiego „Ponurego” dowódcy pierwszego oddziału leśnego w rejonie Złotolasów – Złotego Potoku, Józefa Parczyńskiego „Świt”, w stopniu majora komendanta miasta Częstochowy jednego z trzech podobwodów częstochowskiego AK.

Zapraszamy do oglądania galerii

informacja

24.02.2020 r.

Uprzejmie informujemy, że w dniu 28 lutego 2020 roku (piątek)

Czytelnia Akt Archiwum będzie nieczynna.

Za utrudnienia serdecznie przepraszamy

Polecamy