Aktualności

informacja

11.12.2019 r.

 

Uprzejmie informujemy, że  dzień 27 grudnia 2019 r. (piątek) został wyznaczony jako dzień wolny od pracy dla pracowników urzędów administracji rządowej. Archiwum Państwowe w Częstochowie będzie w tym dniu nieczynne. Dzień ten zostanie odpracowany w najbliższą sobotę 14 grudnia br.

Informujemy również, że w Wigilię, 24 grudnia, Czytelnia akt będzie czynna do godziny 13.00.

Archiwa Rodzinne Niepodległej -wizyta

18.11.2019 r.

 W czwartek, 14 listopada, w ramach projektu "Archiwa Rodzinne Niepodległej" Archiwum odwiedziła bardzo liczna grupa uczniów Szkoły Podstawowej nr 31 w Częstochowie - klasy 3 A i 3 D wraz z wychowawczyniami.

Podczas wizyty młodzi goście zwiedzili Czytelnię akt, Pracownię reprografii i profilaktyki konserwatorskiej oraz magazyny archiwalne, gdzie zaprezentowaliśmy różne rodzaje dokumentów.
Prowadzący spotkanie archiwiści pokazali najciekawsze i najcenniejsze dokumenty z zasobu Archiwum, a także sposoby ich zabezpieczania. Rozegrany został również konkurs na najszybsze złożenie pudła bezkwasowego.
W ramach spotkania wyświetlony został film "Dokument w życiu człowieka".

Archiwa Rodzinne Niepodległej

15.11.2019 r.

W dniu 13 listopada odbyły się już trzecie z kolei warsztaty w ramach projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej, w organizację których włączyło się Towarzystwo Genealogiczne Ziemi Częstochowskiej.

W ramach warsztatów przeprowadzono indywidualne konsultacje z zakresu zabezpieczania domowych archiwaliów, a także udzielono szeregu porad dotyczących tworzenia i organizacji domowych archiwów.

Uczestnicy mieli okazję zapoznać się z procesem digitalizacji materiałów archiwalnych oraz zwiedzili magazyny archiwalne.

Zwieńczeniem warsztatów było przekazanie do zasobu Archiwum przez Pana Andrzeja Przewłockiego niezwykle interesującego pamiętnika z okresu II wojny światowej, prowadzonego przez nieżyjącego już jego brata, częstochowskiego architekta Jana Przewłockiego.  Ten wyjątkowo cenny nabytek bardzo wzbogaci zasób Archiwum i będzie stanowić bogate źródło do badań okresu II wojny światowej w Częstochowie.

Zaproszenie

05.11.2019 r.

Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnych już warszatach w ramach projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej. podczas których zaplanowano:

- godz. 14.00-16.30:

-indywidualne konsultacje z pracownikiem Pracowni profilaktyki konserwatorskiej i reprografii (ilość osób ograniczona, obowiązują zapisy telefoniczne pod nr. tel. 34 363 89 31 wew. 3)         

- indywidualne spotkania z konsultantami projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej   

                   

- 17.00 – 18.00:

- pokaz procesu digitalizacji

- zwiedzanie magazynów archiwalnych

- zwiedzanie wystawy materiałów archiwalnych

 

Serdecznie zapraszamy!

Informacja

23.10.2019 r.

Uprzejmie informujemy, że uległ zmianie nasz adres e-mail na kancelaria@czestochowa.ap.gov.pl

Polecamy